Zaawansowane rozwiązanie multimedialne w nowym Passacie – wygoda i komfort w zasięgu ręki
Volkswagen mocno rozbudował modułowy system multimedialny trzeciej generacji (MIB3) i zastosował w nim Online Connectivity Unit z wbudowaną kartą SIM. Dzięki niej na pokładzie nowego Passata jest dostępny Internet, o ile tylko kierowca zarejestruje samochód w systemie. Online Connectivity Unit ma wiele zalet. Dzięki niemu można m.in. korzystać ze streamingu muzyki (bez potrzeby podłączania smartfona do samochodowych multimediów albo korzystania z dodatkowej karty SIM) oraz z internetowych usług We Connect, We Connect Plus i We Connect Fleet.
W chwili wprowadzenia Passata na rynek oferta nowych systemów infotainment obejmuje radio Composition Colour z ekranem o przekątnej 6,5 cala, które należy do wyposażenia seryjnego nowego Passata w wersjach Essence, Business i Elegance oraz dwa systemy radiowonawigacyjne – Discover Media z ekranem dotykowym o przekątnej 8,0 cali (seryjny w wersji GTE) oraz Discover Pro z 9,2-calowym ekranem dotykowym. Każdy z nich został wyposażony w funkcję „Streaming & Internet”.
Oprócz 9,2-calowego, kolorowego i w pełni dotykowego ekranu z czujnikiem zbliżeniowym system nawigacji satelitarnej Discover Pro obejmuje Active Info Display, czyli cyfrowe wskaźniki z możliwością personalizacji widoków, radio z odtwarzaczem MP3/WMA, tuner cyfrowy DAB+ umożliwiający odbiór programów radiowych w formie cyfrowej, instalację telefoniczną Comfort z funkcją bezprzewodowego ładowania telefonu oraz wzmocnienie sygnału w standardzie LTE, mapę Europy z usługą aktualizacji online, Sign Assist – system rozpoznawania znaków drogowych, obsługę systemu multimedialnego za pomocą komend głosowych (także w języku polskim), funkcję sterowania gestami, dostęp do mobilnych usług online We Connect Plus (bezpłatnie przez 3 lata), Wireless App Connect z możliwością bezprzewodowego podłączenia smartfona (poprzez CarPlay) i przeniesienia widoku na ekran nawigacji, sterowanie za pośrednictwem aplikacji Volkswagen Media Control.
W wypadku urządzenia Discover Pro kierowca, korzystając ze skonfigurowanego w indywidualny sposób ekranu głównego, może sterować niemal wszystkimi funkcjami multimediów, która są zgrupowane na dwóch poziomach. Należą do nich takie funkcje jak: oświetlenie wnętrza Ambiente, App-Connect, Apps and Services, ogrzewanie postojowe, zdjęcia, e-Manager (tylko w wypadku Passata GTE), systemy asystujące, funkcje – pojazd, pomoc (wsparcie przy obsłudze), klimatyzacja, dźwięk, Media Control, media, nawigacja, użytkownik/zarządzanie, radio, ustawienia oraz telefon. Kierowca konfiguruje jedynie kolejność funkcji – podobnie jak robi się to z aplikacjami na ekranie smartfona. Obsługa multimediów Passata jest więc bardzo prosta. Volkswagen zastosował tu technologię znaną już z Touarega i przejął też wygląd ekranu.
Podczas tworzenia nowego menu nawigacji skoncentrowano się na zapewnieniu jak najbardziej intuicyjnej obsługi. Dlatego z lewej strony znajdują się teraz cztery małe symbole – korzystając z nich kierowca może wejść do zakładek „cel”, „ostatnie cele”, „trip overview” (interaktywna trasa) i „ulubione” (zapamiętane cele). Nowością jest tu zakładka „trip overview”. Jeśli nawigacja jest uruchomiona – nawet gdy na ekranie jest widoczna mapa – z lewej strony jako „trip overview” zawsze wyświetla się obraz trasy w postaci pionowej belki. Dzięki pozyskiwanym z Internetu informacjom o sytuacji na drogach kierowca jest ostrzegany o utrudnieniach na całej długości trasy oraz zyskuje wiedzę na temat Points of Interest (POI). Jeśli skorzysta z pola POI – np. zaznaczając restaurację – wyświetlą się informacje szczegółowe. Z poziomu POI można też bezpośrednio zadzwonić do wybranej restauracji, żeby np. zarezerwować stolik.
Za pośrednictwem systemu multimedialnego kierowca może także bardzo łatwo połączyć się z kontem na serwisach Apple Music czy TIDAL – wystarczy, że raz się tam zaloguje. Nowy system multimedialny w Passacie jest pierwszym urządzeniem nieopracowanym przez Apple, które po zalogowaniu się za pomocą konta Apple umożliwia korzystanie z Apple Music, a więc zapewnia dostęp do playlisty i ulubionych utworów. Pakiet danych potrzebny do skorzystania ze streamingu czy usług internetowych można dokupić bezpośrednio poprzez system multimedialny w Volkswagen Partner Cubic Telekom albo pobrać za pośrednictwem WLAN Tethering.
Dzięki funkcji „Webradio”, oprócz nadajników FM i DAB, można korzystać z internetowych stacji radiowych. Możliwe jest więc słuchanie ulubionych stacji z całego świata. Pasażerowie podróżujący Passatem mogą ponadto połączyć bezprzewodowo z Internetem swoje smartfony, tablety, e-booki czy inne urządzenia tego rodzaju. W nowym Passacie na Internecie opiera się także funkcja sterowania multimediami przy pomocy naturalnych komend głosowych.
Nowością w Volkswagenie jest bezprzewodowa możliwość aktywacji za pośrednictwem bluetootha dostępu do aplikacji smartfona (również iPhonów Apple’a) poprzez system multimedialny w samochodzie. Apple CarPlay (jedna z funkcji systemu App-Connect) uruchamia się automatycznie, gdy kierowca lub jeden z pasażerów wsiądą do Passata z iPhonem, który już raz kiedyś wcześniej łączył się z systemem.
Krótkie zawołanie „Hallo Volkswagen” wystarczy, aby Passat zaczął reagować na polecenia głosowe. Odzewem ze strony samochodu są wtedy słowa „Yes, please?” informujące o aktywacji funkcji. Głosem można obsługiwać wszystkie ważne urządzenia w samochodzie – nawigację, telefon i radio. Polecenia głosowe są przetwarzane w chmurze i tam rozpoznawane; oczywiście sterowanie głosem działa również offline, w uproszczonym trybie. Dzięki internetowemu połączeniu kierowca i siedzący obok pasażer mogą przywoływać na głos żądane informacje czy podawać cele nawigacji. Dzieje się to równie intuicyjnie jak podczas korzystania ze smartfonów.
Źródło: Volkswagen Polska