„Afrykańskie Reperkusje” na zakończenie 15. Sacrum Profanum
Afrykańskie inspiracje Steve’a Reicha zakończyły tegoroczną edycję festiwalu Sacrum Profanum, którego patronem była Grupa Autoremo – Partner dla Krakowa.
Festiwal rozpoczął się we wtorek i każdy kolejny dzień w „Strefie Dyskomfortu” obfitował w ogrom wydarzeń muzycznych, ale to finał przyciągnął prawdziwe tłumy miłośników kultury.
W niedzielne przedpołudnie w Centrum Kongresowym ICE Kraków zbierały się całe rodziny na pokaz performansu dla najmłodszych „Dragon Zoo”. Trzyosobowy zespół Dieserud/Lindgren przedstawił dzieciom audiowizualną, nieliniową opowieść o trzech smokach robiących fikołki i buchających siwym dymem.
Po ostatnim smoczym spektaklu rozpoczął się cykl dźwiękowych medytacji z Quiet Music Ensemble. Była również możliwość muzycznego spotkania z Jennifer Walshe. O godzinie 18 przyszedł czas na cykl „Muzyczek” Henryka Mikołaja Góreckiego, w którym Evan Ziporyn, Adrien Lambinet, Kamil Szuszkiewicz, Mikołaj Pałosz i Kuba Sokołowski, jak sami zresztą przyznali, podjęli próbę rekonstrukcji muzyki „od zera”. Początkowe współbrzmienie szybko przemieniło się w żonglerkę instrumentalnymi rolami w jazzujących improwizacjach sięgających od subtelności do dźwiękowych mięsistości. Na scenie stanął Tomasz Stańko improwizując do „Solitude of Sounds” Tomasza Sikorskiego, a widownię wielokrotnie przeszyły wyraziste dźwięki trąbki.
Na finał finałów „Afrykańskie Reperkusje” nie tylko udowodniły, że Steve Reich w swoim minimalizmie mocno inspirował się kompozycjami Gideona Alorwoyie’a, perkusyjnego mistrza i kompozytora z Ghany, ale również przypomniały, że w Afryce muzyka i taniec nierozerwalnie się ze sobą łączą. W trakcie utworów Alorwoyie’a na scenie tańczyły cztery kobiety, a jeden z bębniarzy w pewnym momencie nie tylko grał z nogami uniesionymi w górę, lecz również klaskał stopami! Publiczność nie podjęła już tego wyzwania – i zdała się ostatecznie na własne dłonie oraz okrzyki uznania w stronę muzyków.
Tą eksplozją rytmów i pozytywnej energii wyszliśmy ze „Strefy Dyskomfortu” i zakończyliśmy piętnastą edycję Festiwalu Sacrum Profanum.
Więcej o festiwalu Sacrum Profanum na stronie sacrumprofanum.com.
Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a patronem Bukovina Resort i Grupa Autoremo – Partner dla Krakowa