Biała Gwiazda betlejemska

Czyli jak kibiców Wisły Kraków i Cracovii pogodziła szopka.

Tradycyjna, krakowska szopka stanęła w jednym z salonów Grupy Autoremo, Partnera dla KrakowaHyundai Autoneo przy ul. Wielickiej 193.

Przyjechała do nas ponad dwa tygodnie temu i jest częścią akcji „Wokół Szopki”, którą wspólnie organizują Krakowskie Biuro Festiwalowe i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Kiedy pracownicy muzeum wydobyli ją z drewnianego pudła – zapadła cisza. Bo nic tak bardziej w Krakowie nie dzieli, jak barwy dwóch lokalnych klubów.

Jej autorem jest Marian Dłużniewski, krakowski szopkarz, monter z zawodu. Urodził się w 1929 roku. Przygodę z krakowskimi szopkami zaczął w wieku 40 lat. Specjalizował się w szopkach małych i średnich. Wielokrotnie zdobywał pierwsze nagrody, a jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Zmarł w 2013 roku. Ostatnia jego praca, którą wystawiła wnuczka artysty, zdobyła I miejsce w kategorii szopek małych.

Nawiązująca do architektury Barbakanu szopka została wkomponowana w wypełnione kibicami piłkarskimi trybuny oraz motywy architektoniczne nawiązujące do stadionu Wisły Kraków. W ten sposób Marian Dłużniewski uhonorował stulecie krakowskiego klubu sportowego.

Nasi koledzy i koleżanki z salonu Hyundai Autoneo Kraków, wśród których nie brakuje kibiców zarówno Cracovii, jak i Wisły Kraków, zgodnie stwierdzili, że szopka jest piękna i ma to coś.

– Szopka jest magiczna – mówi jeden z kolegów. – Piękne zdobienia, ruszające się, tańczące wręcz figurki kibiców, aż sobie człowiek wyobraża ten charakterystyczny dźwięk stadionu. A po środku malutki Jezusek w stajence, który przyszedł na świat w ciszy, obok zgiełku dnia codziennego. Barwy klubowe nie mają tu znaczenia, przecież każdy wie, że w Krakowie rządzi… – i tu czas uciąć, aby nie burzyć świątecznego nastroju.

Szopkę oglądać można w godzinach pracy salonu (pon – pt: 8:00 – 19:00, sobota: 8:00 – 14:00) do końca stycznia.

Zapraszamy!