Konieczny Wyspiańskiemu w ICE Kraków
Mistrz mistrzowi. Artysta artyście. Konieczny Wyspiańskiemu. Wybitny kompozytor zafascynowany artystą totalnym, przelał swoją twórczą energię w muzykę, która wypełniła ICE Kraków. Mecenasem koncertu, będącego jednocześnie okazją do świętowania 80. urodzin Zygmunta Koniecznego i podsumowaniem dotychczasowej kariery kompozytora, była Grupa Autoremo – Partner dla Krakowa.
Kompozytor przygotował specjalny koncert fortepianowy, aby zaprezentować publiczności, na co dzień żyjącej w świecie pełnym hałasu, pośpiechu i ekspresji, zalety brzmienia fortepianu na tle orkiestry symfonicznej. Dzieło składało się z 4 części, a każda z nich przedstawiała nieco odmienną stylistykę muzyczną, prezentującą różnorodność muzyki współczesnej. Publiczność porwała charakterystyczna dla kompozytora lekkość wydobywania emocji z subtelnych brzmień fortepianu, połączona z żywiołowym temperamentem orkiestry symfonicznej. Dzieło zaprezentowali nam soliści: Piotr Latoszyński (fortepian) i Leszek „Hefi” Wiśniowski (flet basowy).
W drugiej części koncertu usłyszeliśmy kompozycje, które zrewolucjonizowały oblicze muzyki teatralnej, a jednocześnie powstawały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego: suitę z „Nocy listopadowej” i „Klątwy” w reżyserii Andrzeja Wajdy, fragmenty z „Wyzwolenia” Konrada Swinarskiego, „Akropolis” i „Legendy” oraz kompozycję „Serce moje gram” opartą o „Wesele” i fragmenty liryków Wyspiańskiego. Partie solowe zostały powierzone wybitnym wokalistom. Wystąpili m.in.: Joanna Słowińska (w roli potrójnej: Pallas Ateny, Harfiarki i Panny Młodej), Przemysław Branny (Wysocki), Marek Bałata (Pustelnik), Marta Bizoń (Demeter), Lidia Bogaczówna, Beata Wojciechowska, Jacek Wojciechowski, Tadeusz Zięba. Solistom towarzyszył Chór Polskiego Radia oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty.
Jak mówił sam Zygmunt Konieczny w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej”: „W tekstach Wyspiańskiego czuje się muzykę, puls rytmiczny i niezwykłe napięcie. Jest w nich mnóstwo symboli, które są też symbolami muzycznymi. Fascynuje mnie furia tworzenia tego artysty, w jego tekstach ciągle napotykam niezwykłą energię, która emanuje z nich mimo upływu lat. (…) Sztuka Wyspiańskiego jest na tyle głęboka i wszechstronna, że, jak sądzę, zawsze jest i będzie aktualna, ważna dla wszystkich pokoleń Polaków.”
Organizatorami koncertu byli Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i ICE Kraków. Krakowską kulturę wspierają: Grupa Autoremo i Bukovina Resort – Partnerzy dla Krakowa.
Koncert był jednym z wielu wydarzeń w ramach projektu kulturalnego „Kraków miastem Wyspiańskiego”, obchodzonego w 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. W programie, poza koncertem, m.in.: październikowa Noc Poezji pod patronatem Wyspiańskiego i listopadowy festiwal teatralny „Wyspiański wyzwala”, w całości poświęcony twórczości artysty.
opr. Krakowskie Biuro Festiwalowe, fot. Grupa Autoremo